تبلیغات
آوا - مطالب اسفند 1393
 
آوا
خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد . . .
 
 

" دمار در آوردن "

بسیاری از فارسی زبانان هنگامی که مرادشان تهدید کسی باشد یا هرگاه که بخواهند گزارش سختی کشیدن یا هلاک شدن کسی را بدهند، با بهره گرفتن از اصطلاح «دمار فلانی را درآوردند» شدت سختی وارده را به شنونده القا می‌نمایند.

 نخست باید دانست که واژه ی عربی « دمار» که به معنی « تباهی و هلاکت» است ارتباطی با این اصطلاح نداشته و دمار گفته شده در این عبارت کاملاً چیز دیگری است. دمار در فرهنگ دهخدا كلمه‌ای تركی به معنی رگ و ریشه و چوب میان برگها معنی شده است. در فرهنگ لغت انوری « زردپی و رگ­ و ریشه ی گوشت» معنی شده است و به آن بافت‌های عصبی پی گفته می شود که مانند پوسته‌ای سفید رنگ روی راسته‌ی گاو و گوسفند دیده می‌شوند و یکی از کارهایی که قصابها و کبابی ها برای آماده کردن گوشت کباب برگ باید انجام دهند آن است که «دمار آن را در بیاورند». در گذشته این رگ و پی های گوشت (دمارها) را جمع کرده، آنها را بنام "دماری" به بهای نازل به فقیران میفرختند و فقرا آن را پخته و سوپ رقیقی تهیه می کردند.

 دمار از جان (نهاد، هستی ، دماغ ، مغز) کسی برآوردن یعنی او را بسیار عذاب دادن ، سخت شکنجه دادن، کنایه است از به هلاکت افکندن و هلاک کردن و کشتن او. آنچنان كه حضرت فردوسی می‌فرماید:

 گر او در نیاید درین کارزار / برآریم ز جان دیوان دمار

 و اما چگونه دمار در می‌آوردند؟! دست و پای محكوم را بسته، در پشت گردنش سوراخی كرده و چنگك آهنی را درون این شكاف فرو برده و آنگاه نخاع را به طرف بیرون می‌كشیدند. در هر حال با این كشش زجر فراوانی بر متهم وارد شده، از گردن به پایین فلج و بعد از تحمل درد فراوان می‌مرد. حال وقتی كسی بخواهد فردی را تهدید نماید به او می‌گوید:« یه دماری ازت در بیارم كه خودت حظ كنی!!»

گر او در نیاید درین کارزار / برآریم ز جان دیوان دمار
 خشم ، عقل را از کار می اندارد . در هنگام خشم سخن نگویید و سخن بدون تفکر را از درون نطفه خفه کنید!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 10 اسفند 1393 :: نویسنده : پرستو رجبی

بابا آب داد !!...     

 

 

بابا آب داد! بابا نان داد! بابا فقط آب داد و نان داد، مامان عشق داد. بابا گول شیطان را خورد و شناسنامه اش چند بار پر شد. پر شد، خالی شد. خالی نشد.خط خورد. زن ها خط خوردند، مادر ها خط خوردند. دخترها زن شدند، زن ها مادر شدند و خط خوردند.

 

 و بابا چون حق دارد، آب می دهد. نان می دهد.

 

 مامان، زوجه! مامان، ضعیفه! مامان، عفیفه!

 

مامان غذا پخت، بابا غذا خورد. مامان لباس را اتو کرد، بابا لباس را پوشید و رفت بیرون ...

 

مامان ظرف شست، بابا روزنامه خواند. بابا روزنامه خواند و اخبار دنیا را فهمید ولی نفهمید مامان غم دارد. بابا اخم کرد. بابا فحش داد.آخر بابا ناموس دارد .پشت سر ناموسش حرف بود. مامان، کار. مامان، پیکار. مامان، تکرار. مامان، بیدار. مامان، دار، سنگ. مامان،شهلا! مامان، دلارام! مامان،افسانه،لیلا !

 

بابا نان می دهد و فوتبال خیلی دوست دارد. بابا رونالدو را از مامان بیشتر دوست دارد.!

 

بابا می خوابد، مامان می خوابد. مامان می زاید. مامان با درد می زاید. مامان شیر می دهد، بزرگ می کند، حقیر می شود، پیر می شود.

 

بابا زن گرفت. صیغه بابا برای مامان طلا گرفت. مامان بغض کرد. مامان رفت.

 

 صیغه یعنی رفتم، رفتی، رفت ...

 

مامان برگشت. کسی با بابا کار ندارد. بابا حق دارد. حتی اگر شب ها هم نیاید ولی مامان باید با آبرو باشد!  من ساکت باشم! زن ساکت باشد و مرد آب بدهد، نان بدهد!

 

بابا "پرسپولیس" را دوست دارد!

 

بابا خانه دارد، ماشین دارد، ارث دارد، غرور دارد ، زور دارد! مامان فقط حق مهریه دارد، حق نفقه دارد، حق آزادی دارد. پس باید ساکت بماند حتی اگر مهریه ،نفقه و آزادی ندارد!!!!

 

بابا کله پاچه را از زن های پولدار هم بیشتر دوست دارد! مامان خدا را دوست دارد ولی نمی دانم آیا خدا هم او را دوست دارد ؟ پس چرا مامان تب دارد؟! بابا نمی بیند! نمی بیند که مامان غم دارد، درد دارد! باباهای اینجا هیچ وقت نمی بینند! بابا فقط آب می دهد، نان می دهد و می رود و ما هر روز باید خدا را شکر کنیم...

 

روزی هزار بار!!!!

 

این داستان تقدیم به همه ی زنان ایران

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


با سلام خدمت همگی شما عزیزان.از اینكه به وبلاگ خودتون اومدین سپاسگزارم
امیدوارم این وبلاگ مورد توجه شما قرار گرفته باشد.عزیزان اگر انتقاد و یا پیشنهادی در مورد وبلاگ دارند میتوانند در بخش ارائه ی نظرات و یا از طریق یاهو مسنجر با من در میون بگذارند خوشحال میشم كه از نظرات خوب شما عزیزان در بهبود هرچه بیشتر وبلاگ بهره مند شوم. با تشکر

مدیر وبلاگ : پرستو رجبی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :